Zwycięstwo Igi jest nie tylko kolejnym bezcennym zastrzykiem punktów do rankingu WTA, ale też pstryczkiem w nos Rosjanki

April 28, 2023, MADRID, MADRID, SPAIN: Iga Swiatek of Poland in action during the second round of the 2023 Mutua Madrid Open WTA 1000 tennis tournament,Image: 772833367, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Rob Prange / Zuma Press / Forum

Awans Igi Świątek do finału w Madrycie choć niewątpliwie cieszy, to dla mnie schodzi dziś na dalszy plan. Tenisowe władze niemal od początku wojny dały ciche przyzwolenie na udział rosyjskich i białoruskich tenisistek w tourze, ale przypadek Weroniki Kudiermietowej jest dla mnie jednym z tych, obok których nie powinno się, a nawet nie można przejść bez słowa.

Więcej ciekawych historii znajdziesz w Przeglądzie Sportowym Onet
Iga w piątek zmiotła Kudiermietową z

kortu (6:1, 6:1), ale półfinał prestiżowego turnieju w Madrycie tylko pozornie był pojedynkiem liderki rankingu WTA i 13. tenisistki rankingu. Równie dobrze można powiedzieć, że był to mecz jednej z niewielu kobiet z czołówki, która jasno, wyraźnie i głośno stoi po stronie napadniętej Ukrainy, z rosyjską tenisistką, która delikatnie mówiąc, nie ma nic przeciwko działaniom jej kraju.

Przypomnijmy, że już za dwa miesiące Wimbledon. Tenisistki z Rosji i Białorusi przed startem na brytyjskiej trawie muszą podpisać oświadczenia o neutralności, które zabraniają im okazywania jakiegokolwiek poparcia dla wojny w Ukrainie. Dotyczy to również wsparcia od rosyjskich i białoruskich firm. Inaczej nie będą mogły w tej najbardziej prestiżowej imprezie tenisowej wystartować.

— Na Wimbledonie nie można grać z żadnymi oznakami kojarzącymi się z Rosją. Wiem o tym — wyznała Rosjanka w trakcie turnieju w Madrycie.

Niech nikogo nie zwiodą informacje, że 26-latka rodem z Kazania po miesiącach nacisków w końcu usunie nazwę swojego sponsora — Tatnieftu, rosyjskiego giganta naftowego — ze stroju. Zrobi to wyłącznie na potrzeby startu w Wimbledonie. Nie ma to nic wspólnego z jej poglądami na temat wojny.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here